TÜGVA’nın eski yöneticisi dahil 3 kişiye ‘dolandırıcılık’ davası

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianameye göre, davanın şikâyetçisi konumunda medikal ürün satışı yapan Mehmet Ekte (53) yer aldı. Geçen 26 Nisan’da tamamlanan iddianamede, Berke Meşe (30), annesi Nilgün Meşe (54) ile Latif Çetintaş (34) ise, ‘dolandırıcılık’ iddiası ile haklarında dava açılan isimler oldu. Berke Meşe ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜRGEV) eski yöneticisi Latif Çetintaş’ın tutuklu bulunduğu dosyaya göre, üç sanık Ekte’yi, Cumhurbaşkanlığının adını kullanarak dolandırmakla suçlanıyor.

Mehmet Ekte’nin iddianamede yer alan ifadesinde, Berke Meşe, oturdukları siteye çakarlı araçla geldiğini annesini ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın danışmanı olarak tanıttı. Ekte, bir diğer sanık Latif Çetintaş’ın ise AKP İstanbul İl Gençlik Kolları yöneticisi olduğunu, babası M. Çetintaş’ın da Cumhurbaşkanlığında koruma müdürü olduğunu söylediğini iddia etti.

Ekte’nin ifadesine göre, Meşe ve Çetintaş, Cumhurbaşkanlığı’nın 50 adetlik Audi filosu aldığını söz konusu araçlardan 7 tanesini el altından kendisine satabileceklerini söyledi. Ekte, birkaç parça halinde toplam 21 milyon 100 bin lirayı ikilinin hesabına gönderdi. Anılan paranın 2.6 milyonu Meşe’nin, 18.5 milyonu ise Çetintaş’ın hesabına geldi. Ancak, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen ne Audi araçlar teslim edildi ne de para iadesi yapıldı.


Latif Çetintaş’ın düğününe, dönemin Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da katılmıştı.

‘ÇEVREMİ KULLANMAK İSTEDİ’
Tutuklu Berke Meşe ise ifadesinde “Mehmet Ekte’yle pandemi döneminde medikal malzeme alım satımı yapmıştık. Devlet Malzeme Ofisi’ne, ihale almak için gittik. Beni kendi şirketine ortak etmek istedi. Adıma kartvizit bastırdı. Bu şekilde kendisi ile ilişkimiz oldu. Daha sonra kendisi araç alım satımı yapmak istediğini, benim çevremden dolayı benimle çalışmak istediğini söyledi.

Kendi firması üzerinden is yapamayacağını, benim şirketimi kullanmak istediğini söyledi. Bu şekilde anlaşarak araç alım satımı yapmak istedik. Kendisinin istediği marka model araçları bularak bende bu isten kâr edecektim. 1 adet Audi A6 model araç bulup satın aldık. Parasını Mehmet Ekti ödedi. Bunun dışında araç satın almam için hesabıma 21.100.000 TL para gönderdi”. dedi. Meşe, hesabına gelen parayı Kocaeli’nde yaşayan E. K ve D. B.’ye gönderdiğini belirterek “Ancak E. ve D.’nin bana teslim edememesi sebebi ile ben de kendisine araç teslim edemedim. E. ve D.’ye ulaşamıyorum” dedi.


Mehmet Ekte, Latif Çetintaş’ın hesabına 18.5 milyon TL gönderdi.

MEŞE: TİCARET YAPMALARINI İSTEMEDİM
Anne Nilgün Meşe ise, olaylarla ilgisinin olmadığını, bir dönem İBB’de basın danışmanı olarak çalıştığını ifade ederek, oğlu ile Ekti’nin birlikte ticaret yaptıklarını ifade etti. Meşe, “Mehmet Ekti’nin Berke’ye düzenli ödeme yapmaması sebebi ile ticaret yapmalarını istemedim” dedi. Tutuklu sanık Latif Çetintaş ise “Benim dolandırıcılık konusu ile herhangi bir ilgim yoktur” dedi. Bağcılar Belediyesi’nde spor eğitmeni olarak çalıştığını söyleyen Çetintaş, Berke Meşe’nin talebi üzerine hesabına yüklü miktarda para geldiğini söyledi.

‘UYAP KAYDI OLMADAN SORUŞTURMA YAPILDI’
Bu arada, Berke Meşe adına yapılan tutukluluğu itirazda ise, soruşturmanın, UYAP kaydı yapılmadan yürütüldüğü kaydedildi. Dilekçede “Ancak, tutuklamanın gerçekleştiği gün olan 08 Mart 2024 tarihinde soruşturma dosyasının kaydı yapılmıştır” denildi. Davanın ilk duruşması önümüzdeki hafta görülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x