Borrell: İspanya ve İrlanda, 21 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacak

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İspanya basınına yaptığı açıklamada, İspanya, İrlanda ve diğer AB üye ülkelerinin 21 Mayıs’ta bir Filistin devletini tanımayı planladığını söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, bugün Filistin’in tam üye olması için BM’de yapılması beklenen oylama öncesi açıklamalarda bulunan Borrell, mart ayında yaptığı bir açıklamada da İspanya ve İrlanda’nın yanı sıra Slovenya ve Malta’nın da iki devletli bir çözümü kalıcı barış için elzem görerek İsrail’le birlikte bir Filistin devletini tanıma yolunda ilk adımları atma konusunda anlaşmaya vardığını söylemişti.

‘DEVLETTEN ZİYADE O DEVLETİN VAR OLMASI İRADESİNİ TANIYOR’

Borrell, İspanya’nın yerel RNE radyo kanalında 21 Mayıs’ın İspanya, İrlanda ve diğer AB ülkelerinin bir Filistin devletini tanıyacağı gün olup olmadığı sorusuna ‘Evet’ yanıtını verdi, yanıtında Slovenya’dan da bahsetti. “Bu, doğası itibarıyla sembolik bir eylem” diyen Borrell, “Bir devletten ziyade, o devletin var olması iradesini tanıyor” diye konuştu. Borell, Belçika ve diğer ülkelerin de benzer adımlar atabileceğini söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, daha önce yaptığı açıklamada, tanıma kararının alındığını belirtmiş ancak bunun için bir tarih vermemişti. İrlanda’nın ulusal yayıncısı RTE ise dün İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta’nın BM’deki ‘tam üyelik’ oylamasını beklediğini ve 21 Mayıs’ta ortak tanımayı değerlendirdiğini aktardı. 1988’den bu yana 193 BM üyesinden 139’u Filistin devletini tanımış durumda.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x